Róże Żywego Różańca

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jeden dziesiątek, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w Różańcu Świętym. Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą. Na czele każdej Róży stoi zelatorka. W parafii grupy Żywego Różańca podlegają władzy proboszcza. Przyjęcie do Żywego Różańca dokonuje się przez wpisanie do rejestru członków i zobowiązaniu się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki Różańca Świętego w intencjach papieskich i parafialnych.

W naszej parafii Żywy Różaniec działa ponad 130 lat. Pierwsze imienne zapisy Róż Różańcowych w Księdze Żywego Różańca pochodzą sprzed roku 1896, zapisano 22 Róże , natomiast w 1934 r. wpisano 34 Róże Różańcowe, kobiecych Róż było 20, panien – 2, mieszanych – 6, szkolnych dziewcząt- 4, szkolnych chłopców- 2.

Obecnie w parafii istnieje 7 Róż Różańcowych, każda Róża ma swojego patrona:

I Róża : św. Maksymiliana Kolbego

II Róża : św. Faustyny

III Róża: św. Michała Archanioła

IV Róża : MB Nieustającej Pomocy

V Róża: św. Ojca Pio

VI Róża: św. Anny

VII Róża: św. Jana Pawła II

Spotkanie wszystkich członków Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych odbywa się w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 9:00.