Małżeństwo

Każde małżeństwo zawarte jako trwała wspólnota życia mężczyzny i kobiety posiada swoją godność i jest z natury dobre, bo jest ustanowione przez Stwórcę nieba i ziemi.

Małżeństwo jest świętą rzeczywistością również w odniesieniu do celu ostatecznego. Od chwili ślubu dwoje ludzi wędruje wspólną drogą, poprzez wspólne zamieszkanie, dążenie do osiągnięcia godnego poziomu życia materialnego i kulturalnego, a poprzez to, do wzajemnego uświęcenia. Sakrament małżeństwa daje małżonkom zdolność i stałą gotowość do wszelkich poświęceń i ofiar.

Do istoty małżeństwa należy jedność, nierozerwalność i otwartość na płodność. Poligamia jest przeciwna jedności małżeństwa; rozwód rozłącza to, co Bóg złączył. Odrzucenie płodności pozbawia życie małżeńskie dziecka, które jest najcenniejszym darem małżeństwa.


Dokumenty potrzebne do zawarcia Sakramentu Małżeństwa:

  • Metryka chrztu narzeczonych (jeśli byli ochrzczeni w innej parafii);

  • Ostatnie świadectwo z katechizacji;

  • Dowody tożsamości;

  • Do ślubu konkordatowego 3 zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego.


Protokół powinien być spisany w parafii narzeczonego lub narzeczonej ok. 3 miesiące przed planowaniem przystąpienia do sakramentu małżeństwa. Można go też spisać w naszej parafii, po uzyskaniu zgody z parafii zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej. Do spisania protokołu potrzebna jest wiedza kiedy i gdzie narzeczeni przyjmowali I Komunię Świętą.

Po spisaniu protokołu narzeczeni powinni uczestniczyć w kursie przedmałżeńskim i 3 razy spotkać się w poradni rodzinnej z doradcą życia rodzinnego oraz 2 razy przyjąć sakrament pojednania. Pierwszy, zaraz po spisaniu protokołu; drugi, przed samym ślubem.


Zapisy na nauki oraz wszystkie informacje dla narzeczonych dostępne są na stronie: 
nauki.rodzina.bielsko.pl