image image image image
Parafia św. Marcina 36-626 Jawiszowice
pl. Św. Marcina 1
tel. 32/211 14 09
jawiszowice[at]katolik.bielsko.pl
dekanat jawiszowicki

PKO BANK POLSKI
35 1020 1390 0000 6302 0446 2453
Kościół - bezpieczniejszy W obecności licznie zebranych parafian i gości 2 października, mimo słonecznej aury z dachu zabytkowej drewnianej świątyni pw. św. Marcina spływały strugi wody. Woda pojawiła się za sprawą instalacji gaśniczej.

Czytaj więcej
Nasz zabytek Narodowy Instytut Dziedzictwa wpisał 9 stycznia 1969 roku nasz kościół parafialny p.w. św. Marcina do Rejestru zabytków nieruchomych w województwie małopolskim. Numer rejestracyjny - A-81 z 9.01.1969.
Nasza duma Jesteśmy dumni z naszego kościoła. Cieszymy się jego pięknem i wartością. Dla nas to nie tylko duma, ale także zobowiązanie do wielkiej troski i opieki. Stąd konieczność dokonywania systematycznych prac konserwacyjnych. Chodzi o to, aby nasz Boży dom pozostawić następnym pokoleniom wraz z całym dziedzictwem wiary naszych przodków.

Świątynia zabezpieczona systemem FOG

W obecności licznie zebranych parafian i gości 2 października, mimo pięknej słonecznej aury z dachu zabytkowej drewnianej świątyni pw. św. Marcina w Jawiszowicach spływały strugi wody. Woda pojawiła się za sprawą instalacji gaśniczej, którą tego dnia poświęcił ks. prał. Stanisława Dadak, kanclerz Kurii Diecezjalnej.

Jawiszowicki kościół jest cennym zabytkiem architektury drewnianej. Zbudowany został w 1692 r., więc obecnie wkracza w swoje czwarte stulecie. Starannie odnawiany i konserwowany jest dumą parafian.
- To wspaniały zabytek, ale przede wszystkim nasza świątynia, którą chcielibyśmy ochronić przed szczególnie groźnym dla niej ogniem. Istniejący do tej pory system alarmowy mógł tylko ostrzegać o włamaniu czy pożarze. To, co udało się uruchomić obecnie, pozwoli na skuteczną ochronę przed pożarem, bo tłumi go w zarodku – podkreśla z radością proboszcz ks. kan. Henryk Zątek.

Tarcza ochronna
Kościół św. Marcina dzięki staraniom ks. kan. Zątka znalazł się na liście 40 obiektów z województwa małopolskiego, objętych programem ochrony „Tarcza”, finansowanym z funduszy europejskich. Z tej listy wybranych zostało 15 najcenniejszych, które otrzymały najbardziej nowoczesny system zabezpieczenia: instalację mgłową. Była wśród nich świątynia z Jawiszowic. Uroczystość poświęcenia zakończyła kilkumiesięczne prace montażowe.
- To gaśnicza instalacja mgłowa typu FOG. Na całym dachu kościoła zainstalowanych jest blisko 500 dysz mgłowych, zasilanych z umieszczonego w ziemi zbiornika na 10 tysięcy litrów wody. Przy pomocy pomp i aparatury oraz specjalnego środka chemicznego wytwarza się nieprzenikalna dla tlenu piana wodna, która pokrywa szczelnie cały obiekt i nie dopuszcza do rozwoju pożaru. To kilkadziesiąt razy skuteczniejsze niż zwykła woda. System uruchamia się w razie wykrycia pożaru sam i działa automatycznie – wyjaśnia Józef Seweryn, prezes krakowskiej firmy „Supo-Cerber”.
System gaśniczy FOG, jedyny w naszej części Europy skutecznie gaszący pożar obiektów drewnianych, został opracowany i opatentowany przez inżynierów tej firmy. Jest kilkakrotnie tańszy niż rozwiązania zachodnich autorów, ale i tak kosztuje kilkaset tysięcy złotych.
- Mogliśmy sobie pozwolić na taką instalację tylko dzięki zaangażowaniu funduszy z Unii Europejskiej. Pomogła też gmina Brzeszcze, małopolski Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – za co wraz z parafianami jestem bardzo wdzięczny – dodaje ks. dr Zątek.

Św. Marcin wesprze
- Cieszymy się, że mamy taką instalację, choć oczywiście najbardziej zależy nam na tym, by nigdy nie musiała się uruchomić – mówił ks. kan. Zątek, a ks. prał. Dadak, dziękując ks. proboszczowi i parafianom za wspólne starania i troskę o kościół, życzył, by ta nowa instalacja miała zawsze wsparcie ze strony patrona świątyni – św. Marcina, sprawdzonego już opiekuna.
- W dniu moich prymicji, w 1968 r., ktoś podłożył ogień od północnej strony, w miejscu, gdzie we wnętrzu wisiał feretron z wizerunkiem św. Marcina. Kościół nie spłonął, udało się ugasić pożar. Dziękowaliśmy wówczas Panu Bogu i św. Marcinowi – wspominał ks. prał. Dadak. – Ufamy, że będzie nadal strzegł tej świątyni…
O Jawiszowicach

Ksiązka o historii Jawiszowic

Nasze pokolenie jest cząstką historii i nie chcemy, aby nasza przeszłość uległa zapomnieniu czy zatarciu.

Zobacz więcej

Dane kontaktowe

  • Parafia św. Marcina
  • 36-626 Jawiszowice
  • pl. Św. Marcina 1
  • tel. 32/211 14 09
  • jawiszowice[at]katolik.bielsko.pl
1.jpg